HER ZAMANKİNDEN DAHA İYİ OLMAK: Karantina Geri Sayımı

staris koşarak

SPORCU KATILIMI

SATIN ALMAK İÇİN BİLETİNO LİNKİNE TIKLAYIN

ESKİSİNDEN DAHA SAĞLAM BİR SPORCU OLMAK: Karantina Geri Sayımı

Ya önümüzdeki 14 günde zihinsel ve fiziksel sağlığınızı ve performansınızı geliştirerek pandemiden öncekinden daha sağlam ve güçlü bir sporcu olma fırsatınız olsaydı?

Salgın sürecinde bizi en çok etkileyen ne ölüm oranları ne de yayılma hızı. Bizi asıl etkileyen belirsizlik.

Ne kadar sürecek bu durum? İki hafta, iki ay, altı ay?

Ya 14 gün sonra sona ererse ve biz bu 14 günün sonunda fiziksel, zihinsel, duygusal ve sosyal açıdan daha güçlü hale gelirsek?

Sizleri benim ve bizim gibi düşünen ve hissedenlerden oluşan bir grupla bu krizi pozitif psikoloji yaklaşımıyla atlatmaya davet ediyorum. Birlikte, üzerinde kontrolümüz olan yaşamsal alanlarımız; duygu, düşünce ve davranışlarımızda bir sıçrama ve aşkınlık deneyim edelim. Belki de bugüne kadar karşılaştığınız bu en zorlu süreçten sağlıklı bir şekilde çıkmak için sizlere gün gün rehberlik edip destek sunacağım. 

“Yeterince güçlü bir Neden’i olan her Nasıl’a katlanır.”  Freidrich Nietzsche

Belirli bir takvimle gün gün müsabakalara hazırlanan ya da 14 gün süren bir diyette “geri sayımın” süreçteki anahtar rolünü siz sporculardan daha iyi bilen olamaz.

 

"14 gün içinde karantinanın biteceğini nerden biliyorsun?"

Bilmiyorum… Ben kâhin değilim ama ben performans psikolojisi, psikolojik sağlık, yaşam işlevselliği ve iyi oluş konusunda uzmanım.

Beden ve zihnin nasıl bir ilişkisi olduğunu anlamaya çalışan bilim dalında uzmanlaştım. 10 yılı aşkın süredir psikolojik sağlık, performans gelişimi konularında eğitimler verdim ve sporcu, iş yaşamı aktörleri vb.. kişilerle bireysel ya da grup olarak yakından çalıştım. Sizlere bu taşkın derenin öte yanına geçirmek için zihin ve beden arasında ilişkiyi kullanma konusunda nasıl yardım edebileceğimi biliyorum. Karantinanın bittiği gün evinizden yürüyüp çıkarken dönüşeceğiniz o insan konusunda nasıl yardımcı olabileceğimi biliyorum. Fiziksel olarak daha güçlü, bağışıklığı daha kuvvetli, sinir sistemi üzerinde kontrolü artmış, güçlü ciğerlere sahip, olumsuz duygu ve düşüncelerle baş edebilen, artan bir minnettarlık, insanlarla daha güçlü bağlar ve tabi ki sportif performans üzerinde daha fazla kontrole sahip olmak… seçeneklerinizden sadece birkaçı.

Ayrıca hayal etmenizin ötesinde, dönüşmek istediğiniz sporcuya ya da kişiye dönüşmek için atılacak adımlar konusunda sizleri nasıl destekleyeceğimi biliyorum.

Yapacağımız ilk şeylerden biri düşüncelerimizin yaptıklarımızı ve hissettiklerimizi nasıl etkilediğini anlamak ve tanımak. Geri sayım size “Bundan çıkabiliriz” ve “Pes etme! Sadece 10 günümüz kaldı” diyerek, devamlılıkla ne olacağı konusunda endişelenmek yerine zihninizin elinizdeki tüm görev ve antrenmanlara odaklanmasına yardım edecek.

Korku ve kaygı; biyolojik olarak geri çekilmemizi, kaçmamızı ve saklanmamızı isteyen duygularımız. Bu zorlukla karşılaştığımızda doğal bir tepki olsa da tek seçenek değil. Korku tepkinizi kontrol edip, harekete geçmek ve çözüm odaklı olmanız mümkün.

Yani, ilk iş olarak zihnimizi programlayacağız ve geri sayarak karantinanın sonuna 14. günde ulaşacağımızı söyleyeceğiz.

 

“Ya olmazsa!"

Size endişeli zihninizi nasıl sakinleştireceğinizi öğreteceğim. Eğer 14 günün sonunda hala karantinadaysak beraber karar vererek yeni bir tarih belirleyeceğiz. Eğer erken biterse birlikte kutlayacağız ama buluşmaları son güne kadar devam ettireceğiz. Buradaki kilit nokta şu; ben sizlere zihniniz ve bedeniniz üzerinden duygu ve davranışlarınıza nasıl kaptanlık yapacağınızı öğreteceğim.

 

"Peki, bu süreç nasıl ilerleyecek ?"

Muhtemelen ve umarım bağışıklık isteminizi güçlü tutmak için vitaminler alıyorsunuz. Sizlere “günlük bir doz online motivasyon vitamininizi vereceğim (eV)” 😊.

8 Mayıs Cuma’dan itibaren her gün 13:00’de benim ev sahipliğimde günlük 60 dakikalık buluşmalar gerçekleştireceğiz.

Eğer siz de karantinada olan diğer tanıdığım birçok insan gibiyseniz, şimdiden “Bugün günlerden ne? diye sormaya başlamışsınızdır. Günlük rutininizi, antrenmanlarınızı ve yüz yüze görüştüğünüz sosyal çevrenizi kaybettiniz. Aklınızı kaybedeceğinizi düşünmeye başlamış olabilirsiniz. Bizim günlük buluşmalarımız size hayatınızın merkezini yeniden bulma, odaklanma, umut, pozitif olma ve dayanıklılık becerileri kazandıracak.  

Günlük vitamininiz olmaya çalışsam da gizli tarif ben değilim. Gizli tarif böylesi bir salgının içine zorla çekilmiş ve ona meydan okumaya hazır sizin gibi sporcular. Sizin gibi içinde bulundukları durumun mağduru olmayı istemeyen ve başkalarına da destek olmayı isteyenler.

 

Zoom görüşmelerimizde ne olacak?

Sizlere bir dizi etkinlikte yaşadığınız güne odaklanmanız konusunda rehberlik edeceğim. Her bir buluşma kendinizi ifade eden kısa yazılardan, grubumuzun diğer üyeleriyle yapacağınız grup paylaşımlarından, görselleştirmelerden, bilinçli farkındalık egzersizlerinden, fiziksel egzersizden ve keyifli oyunlardan oluşacak.

Her gün zihinsel ve fiziksel olarak fit kalmanız için size bir tane öz-bakım stratejisi öğreteceğim. Ciğer kapasitenizi arttırmayı amaçlayan nefes egzersizlerinden başarıya ulaşma stratejilerine, zor müsabakalardaki duyguları yönetmekten yaşamanın tadını çıkarma uygulamalarına kadar geniş bir strateji serisi. Ve gün boyu canlılığınızı ve üretkenliğinizi artıracak küçük beceriler.

Tüm buluşmalarımız kaydedilecek ve eğer bir canlı buluşmaya katılamazsanız uygun zamanda kaçırdığınız günü izleyip grup paylaşımlarından uzak kalmayacaksınız. Oluşturacağımız kapalı Instagram grubunda her gün tartışma, paylaşım ya da kontrol yapabileceksiniz.

Her gün grup etkinliğinde başkalarını da önemseyen farklı ve muazzam insanlarla tanışıp paylaşımda bulunacaksınız. Her gün kişisel bir etkinlikte bulunup daha iyi bir siz olmaya doğru ilerleyeceksiniz. Ve yine her gün grup olarak küçük bir eylemde bulunacağız.  

 

Durun… Daha bitmedi…

Kaydolduğunuz zaman ilk olarak ateşinizi ölçeceğiz. Tabi ki koronaya dair ateşinizi değil, hayatınıza dair 5 dakikalık kısa bir anket. Sonra sizden bugüne kadar geliştirmek istediğiniz bir davranış ya da fiziksel bir hareketi seçmenizi isteyeceğim.  14 gün boyunca her gün üzerine bir bir koyup hedeflediğimiz miktara ulaşmaya çalışacağız. Bu bir meydan okuma olacak. (Benimki barfiks olacak 😊)

 

Size “İstemeyi istediğiniz şeyleri gerçekten istemek.“ konusunda yardım edeceğim.

Eğer hala o noktada değilseniz, yakında geleceksiniz. Zihniniz yapmak istediğiniz şeylerle dolacak. Meditasyon yapmayı istiyorsunuz ama yapmıyorsunuz. Erkenden kalkıp sağlıklı besinler hazırlamayı ve kendinize yatırım yapmayı arzu ediyorsunuz ama harekete geçemiyorsunuz. Evde kaldığınız sürede sportif yeni beceriler öğrenmek istiyorsunuz ama erteliyorsunuz. Bunların hepsi normal, kış uykusuna yatma davranışları. Tek sorun biz Boz Ayı değiliz 😊. Arzu ettiğiniz değişiklikleri ister ve yapar hale geleceksiniz.

 

Ve tabii ki Covid-19’un hepimizi asosyal insanlara dönüştürmesini istemeyiz.

Kolay değil ama imkansız bir iş de değil. Bu krizde insanların öğrendiği önemli bir şey varsa o da diğer insanların ne kadar önemli olduğu.  Aslında pozitif psikolojinin temel önermelerinden biri “Diğerleri değerlidir.” Korona krizinden çıkmanın anahtarı fiziksel olarak mesafelenirken sosyal olarak izole olmamak, birlikte öğrenme, gelişme ve zenginleşme için yenilikçi yollar bulmaktır.

SPORCU KATILIMI

SATIN ALMAK İÇİN BİLETİNO LİNKİNE TIKLAYIN